Pierwsze kroki czyli… Umowa Głupcze! cz 1,

Ktoś kiedyś powiedział mi że “umowy sporządza się na czas wojny, a nie na czas pokoju”. Nigdy nie przekonałem się o tym bardziej niż teraz budując swój wymarzony dom. Poniżej kilka elementów które wg mnie MUSZĄ znaleźć się w umowie z Wykonawcą aby dawać jakiekolwiek poczucie bezpieczeństwa Inwestorowi:

Pierwsza i najważniejsza rzecz…. DETALICZNY harmonogram ze wskazaniem wszystkich możliwych etapów oraz DAT ICH ZAKOŃCZENIA. WSZYSTKICH!!

Niestety tutaj w dużej mierze zaufałem wykonawcy…. i to był mój błąd. Na starcie podpisaliśmy sobie harmonogram wskazujący TYLKO jedną datę wykonania pierwszego, podstawowego etapu czyli prac ziemnych. Liczyłem, że w kolejnym roku zaktualizujemy go sobie o daty następnych prac, ale w natłoku spraw związanych z budową.. zapomniałem…

Póki budowa szła do przodu i nie było się do czego przyczepić oczywiście nie myślałem o tym. Problemy zaczęły się gdy prace na budowie siadły a Wykonawca… zaczął budować sobie swój dom (sic.)…

Druga sprawa… ZAKRES!.

Nigdy, ale to nigdy nie wyłączajcie niczego z kontraktu elementu składowego bez którego nie da się zrealizować tego, na co opiewa umowa z Wykonawcą.

Ja, na etapie podpisywania umowy zdecydowałem się na wyłączenie stolarki okiennej. Nie dlatego, że w chciałem ten etap koordynować sam, po prostu, nie miałem jeszcze w tamtym momencie dokładnej wizji z czego i jakie okna chciałbym zamówić. Wykonawca zapewniał mnie że to nie problem i w dalszym etapie będę mógł sobie wybrać okna a Wykonawca zrobi mi zestawienie z kilku opcji.

Fakt, zestawienie zostało zrobione, a ja wybrałem system oraz producenta. Niestety zamiast zmusić wykonawcę do zawarcia umowy z producentem okien… zamówienie u producenta złożyłem sam.

Jak to zwykle bywa producent okien się opóźnił…a Wykonawca umywa ręce i straszy mnie, że w związku z tym on “nie dotrzyma terminu” (co jest nawet dość zabawne z uwagi na brak harmonogramu :).

W następnym odcinku dotyczącym sporządzania Umowy:

  • Kary, kary i jeszcze raz…kary umowne…
  • Depozyty zabezpieczające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *